SVĚT TRÁVNÍKŮ EUROGREEN
program pro sportovní kluby, golfová hřiště, komunální a zahradnické služby. 


5. 03. 2024 Lepší trávník a větší využití cíleného dosevu

Herní zatížení před zimou se již projevilo...Více informací

14. 02. 2024 Seminář "SEZÓNNÍ ÚDRŽBA SPORTOVNÍCH TRÁVNÍKŮ"

EUROGREEN CZ pořádá v úterý 27.2.2024 ve...Více informací

13. 02. 2024 Jarní leták společnosti EUROGREEN CZ

Využijte jarní nabídky společnosti EUROGREEN CZ...Více informací

Tipy pro údržbu: odborné ošetření trávníku

Výsev

Optimální termín pro výsev trávníku je v období od poloviny až konce dubna do konce září při teplotě půdy nad 12°C. Pro výsev a dose je nejlepší použít trávníkovou směs EUROGREEN. Při použití vysoce kvalitních trávníkových směsí se špičkovými trávníkovými odrůdami můžeme garantovat vytvoření hustého a zátěži odolného trávníku. Při použití levných směsí s méně kvalitními odrůdami se nedočkáte očekávaného efektu. Před výsevem trávníku je vhodné použít EUROGREEN startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek, lepšímu zakořenění a rychlejšímu vývoji trávníku. Tak můžete celý vývoj urychlit a nový trávník dříve zatěžovat. Vzcházení nového trávníku můžete urychlit také použitím speciálních travních směsí ošetřených technologií HEADSTART® pro urychlení klíčení a technologií biologického ošetření Proradix® Turf. Tyto travní směsi jsou vhodné pro výsev i dosev trávníků.

Zálivka pro výsevu

Po prvním provlhčení půdy (deštěm, umělou zálivkou) je třeba nově založenou trávníkovou plochu po dobu 3 týdnů udržet trvale vlhkou. Pokud by došlo k vysušení plochy, dochází k zaschnutí klíčků a jejich trvalému poškození. To má za následek významný vliv na zapojejí a hustotu trávníku. 

Tip: Při slunečném a teplém počasí je třeba několikrát denně zalít plochu po dobu 10-15 minut tak, aby byla trvale vlhká.

Zálivka

Po vzejití trávníku je třeba při větším suchu jednou až dvakrát týdně trávníkovou plochu důkladně zavlažit (10-15 l/m2). Nejvhodnější dobou je ráno nebo večer při nižších teplotách, kdy nedochází k většímu odpařování vody.

Sekání

Mladý trávník sekáme poprvé při výšce 4 až 6 cm. Ideální výška sečení zahradního trávníku je 4 až 6 cm. Pak trávník udržujeme sekáním 1 až 2 krát týdně na konečnou výšku 4 až 5 cm. Trávníky ve stínu nesekáme pod 5 cm.

Pěstební pravidlo: Trávník zkracujeme maximálně o jednu třetinu jeho výšky. Pokud nám trávník přeroste, vždy ho zkracujeme postupně o třetinu jeho výšky. Při silnějším zkrácení hrozí poškození a zežloutnutí trávníku.

Boj proti plevelům

Větší množství plevele vyrostlého při výsevu nebo dosevu zničí pravidelné sekání. Zvláště vytrvalé plevele zničíte použitím vhodného selektivného herbicidu v období od května do srpna.

Hnojení

První hnojení startovacím hnojivem zajišťuje mladým travním rostlinkám dostatečnou výživu po dobu prvních 4 až 5 týdnů. Pak je potřeba trávníku dodat další výživu pro jeho úspěšný vývoj. Zvláště doporučujeme dlouhodobě působící trávníkové hnojivo EUROGREEN douhodobě působící hnojivo s bioextraktem P56 od EUROGREEN, které podpoří další vývoj trávníku - dodá mu barvu, zvýší hustotu a odolnost zátěži. Optimální plán hnojení pro zahradní trávníky se skádá z minimálně tří dávek dlouhodobě působících hnojiv během jednoho vegetačního období, tj. od března do konce října. Poslední hnojení je vhodné provést hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku pro podporu dobrého přezimování, např. EUROGREEN dlouhodobě působící hnojivo High-K P56. Vysoký obsah draslíku ochrání trávník před nepříznivými podmínkami během zimy. Současně během zimy a počátkem jara dodává vysoký obsah draslíku trávníkové ploše sytě zelenou barvu a pomáhá rychlejšímu nastartování trávníku na začátku vegetace.

Tip: Každých 8 až 10 týdnů apllikovat vhodné dlouhodobě působící hnojivo.

Vertikutace

Jednou až dvakrát do roka provádíme údržbu pomocí vertikutátoru. Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná plsť může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Optimální termín pro provedení vertikutace je jaro tzn. od března až do května a na podzim od poloviny srpna do konce září. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do trávníkového drnu a odstraňují z něja plsť (maximální hloubka zařezání vertikutačních nožů do půdy je pouze 2 mm). Při tomto opatření je důležitý pokud možno těšný odstup vertikutačních nožů, aby se vrstva plsti intenzivně rozřezala a mohla se pečlivě z drnu odstranit. Ideální je vertikutační válec vybavený kombinací nožů a pružinek, tento systém odstraní travní plsť zvláště pečlivě. Po provedení vertikutace je vhodné provést aplikaci douhodobě působícího hnojiva EUROREEN s bioextraktem P56, a případný dosev nejvíce poškozených míst tak, aby došlo k rychlé regeneraci po provedení tohoto ozdravovacího mechanického zásahu.

Mech v trávníku

Při nízkém sekání, aplikaci nevhodných hnojiv nebo ve stinných a vlhkých
polohách se vytvářejí optimální podmínky pro rozvoj mechu. Opatření pro
eliminaci mechu v trávníku: vyrovnaná výživa, kontrola a úprava kyselosti půdy
na hodnotu 5,5 až 6,5 pH, aplikace hnojiva se železem a následná vertikutace.

Péče o trávník před zimou

V případě růstu provádíme sekání až do konce října. Před příchodem zimy
posekáme trávník na výšku 3 až 4 cm. Z trávníkové plochy odstraníme listí,
aby byl trávník před příchodem sněhu čistý. v průběhu měsíce října se aplikuje
na trávník speciální dlouhodobě působící hnojivo se zvýšeným obsahem
draslíku pro dobré přezimování a rychlé nastartování na jaře.

Péče o trávník v zimě

Při mrazu nebo při vrstvě sněhu je nutné omezit chození po trávníku.
Může dojít k poškození travních rostlin a k tvorbě sněžné plísňovitosti (plíseň
sněžná) v místech utužení sněhu.


Zaujalo Vás toto téma?
Registrujte se k odběru dalších zajímavých informací emailem.