SVĚT TRÁVNÍKŮ EUROGREEN
program pro sportovní kluby, golfová hřiště, komunální a zahradnické služby. 


15. 10. 2021 hřiště s umělým povrchem a bikrosová dráha v Brozanech

Stavba hřiště umělého trávníku a bikrosové...Více informací

11. 10. 2021 uzavření skladu EUROGREEN

V termínu od 1.11. do 8.11.2021 bude sklad společnosti EUROGREEN CZ z...Více informací

22. 07. 2021 Otevření hřiště GOLF PARK LHOTKA

Golf Park Lhota rozšířil svůj areál a otevřel pro...Více informací

Válcování, smykování a péče o sportovní trávník

Některá travnatá hřiště jsou v chladném období nerovná kvůli vlhkosti, mrazu a hře. Toto období je velkou výzvou pro správce, protože v této situaci se dostávají pod rostoucí tlak ze strany trenérů a hráčů, kteří požadují rovnou hrací plochu. Nerovnosti lze samozřejmě odstranit válcováním. Z tohoto důvodu je válcování v praxi často považováno za nutné „opatření údržby“. 

Poškození způsobené použitím válce je často větší než možná výhoda urovnání povrchu hřiště. Zejména na hlinitých a vlhkých půdách dochází k silnému zhutnění půdy a znečištění trávníku. Takto jsou ovlivněny nejen hlinité půdy. I na písčitých vrstvách zanechávají příliš těžké válce hluboké zhutnění, které lze odstranit pouze pomocí složitých procesů hloubkového provzdušnění. Vystouplá vegetační vrstva a nerovnosti hrací plochy jsou navíc válcem tlačeny pouze do šířky, prohlubně většinou zůstávají nedotčené. Válcování by se proto mělo provádět pouze ve výjimečných případech. 

V případě změn počasí - mráz / rozmrazení vegetační vrstvy. Zde válec přitlačuje drn k zemi a dodává mu větší pevnost ve smyku. Použít lze hladký válec s maximální váhou 150 kg na m pracovní šířky. Válcování by se mělo provádět pouze za mírně vlhké půdy, nikdy za mrazu, jinovatky nebo extrémní vlhkosti. 

Pravidelné smykování je podstatně lepší a efektivnější než válcování. K tomu jsou vhodná přídavná zařízení v závislosti na úrovni vlhkosti trávníku a půdy. Pravidelné smykování eliminuje převýšení, např. od činnosti žížal, nerovnosti způsobené provozem sportoviště. Použitím vhodných pomůcek se povrch hřiště urovnává optimálním způsobem bez efektu hloubkového zhutnění. Rovněž pravidelné pískování na jaře a na podzim pomáhá docílit ideální rovinatosti povrchu. 

EUROGREEN vám nabízí tři profesionální zařízení pro smykování nejen sportovních trávníků. K tomu účelu pro vás vyrábíme víceúčelový smyk, provzdušňovací rám a kartáčovací rám pro všechny povrchy sportovních hřišť. Víceúčelový smyk a provzdušňovací rám je vhodný zejména pro travnatá sportovní hřiště a kartáčovací rám je vhodný především pro umělé trávníky.

Obrázky:
Obrázek 1: Provzdušňovací rám: nutnost pro trávníky
Obrázek 2: Víceúčelový smyk: pro přírodní trávníky
Obrázek 3: Kartáčovací rám: pro všechny povrchy sportovních hřišť


Zaujalo Vás toto téma?
Registrujte se k odběru dalších zajímavých informací emailem.